Vintage Darmstadt
05.07.09
27 players
5 rounds of swiss + top 8
prizes
1. Mana Drain,
2. 2 Force of Will,
3-4. 1 foil DCI Balance, 1 Badlands
5-6. Pithing Needle, Thoughtseize, Personal Tutor, Demonic Tutor dt lim
best "unpowered": foil Vampiric Tutor
Winner
Rolf Schmidt
TTT - A terroristic Weapon of Mass Destruction
1 Tolarian Academy
4 Mishra's Workshop
3 Mishra's Factory
1 Strip Mine
3 Wasteland
4 Ancient Tomb
2 City of Traitors
4 Metalworker
4 Juggernaut
3 Triskelion
2 Karn, Silver Golem
1 Black Lotus
1 Mox Emerald
1 Mox jet
1 Mox Pearl
1 Mox Ruby
1 Mox Sapphire
1 Sol Ring
1 Mana Crypt
1 Mana Vault
3 Sword of Fire and Ice
1 Trinisphere
4 Sphere of Resistance
4 Thorn of Amethyst
4 Tangle Wire
4 Chalice of the Void
SB: 3 Pithing Needle
SB: 3 Jester's Cap
SB: 3 Relic of Progenitus
SB: 2 Tormod's Crypt
SB: 3 Razormane Masticore
SB: 1 Sword of Fire and Ice
Runner-Up
Philip Stirm
Dark Censor Storm
4 Dark Confidant
1 Vampiric Tutor
1 Demonic Tutor
1 Yawgmoth's Will
1 Tendrils of Agony
4 Force of Will
3 Repeal
3 Mana Drain
3 Spell Snare
1 Rebuild
1 Merchant Scroll
1 Mystical Tutor
1 Fact or Fiction
1 Brainstorm
1 Thirst for Knowledge
1 Ancestral Recall
1 Time Walk
1 Chain of Vapor
3 Aven Mindcensor
3 Sensei's Divining Top
1 Black Lotus
1 Mox Emerald
1 Mox jet
1 Mox Pearl
1 Mox Ruby
1 Mox Sapphire
1 Sol Ring
1 Mana Crypt
1 Lotus Petal
3 Polluted Delta
3 Flooded Strand
3 Underground Sea
3 Island
2 Tundra
1 Tolarian Academy
SB: 2 Yixlid Jailer
SB: 2 Extirpate
SB: 2 Serenity
SB: 1 Balance
SB: 2 Threads of Disloyality
SB: 3 Counterbalance
SB: 2 Pithing Needle
SB: 1 Rebuild
3rd Place
Ralf Natterer
UBg ConfiControl
4 Dark Confidant
3 Mystic Remora
4 Repeal
4 Force of Will
1 THirst for Knowledge
1 Brainstorm
3 Spell Snare
1 Fact or Fiction
1 Tendrils of Agony
1 Merchant Scroll
1 Tinker
1 Vampiric Tutor
1 Demonic Tutor
1 Time Vault
1 Voltaic Key
1 Inkwell Leviathan
2 Sensei's Divining Top
1 Ancestral Recall
1 Time Walk
1 Yawgmoth's Will
1 Hurkyl's Recall
1 Misdirection
1 Black Lotus
1 Mox Jet
1 Mox Sapphire
1 Mox Ruby
1 MOx Pearl
1 Mox Emerald
1 Sol Ring
1 Mana Crypt
1 Tolarian Academy
1 Library of Alexandria
4 Polluted Delta
2 Flooded Strand
3 Underground Sea
2 Tropical Island
2 Island
1 Swamp
SB: 3 Tarmogoyf
SB: 3 Duress
SB: 2 Trygon Predator
SB: 1 Relic of Progenitus
SB: 1 Hurkyl's Recall
SB: 2 Tormod's Crypt
SB: 1 Magus of the Unseen
SB: 2 Extirpate
4th Place
Andreas Lorenz
Dredge
4 Bazaar of Baghdad
4 City of Brass
3 Petrified Field
4 Golgari Grave-Troll
4 Stinkweed Imp
4 Golgari Thug
4 Leyline of the Void
4 Bridge from Below
4 Serum Powder
4 Chalice of the Void
4 Cabal Therapy
3 Unmask
3 Dread Return
4 Narcomoeba
4 Ichorid
1 Angel of Despair
1 Flame-Kin Zealot
1 Cephalid Sage
SB: 3 Gemstone Mine
SB: 4 Ancient Grudge
SB: 3 Chain of Vapor
SB: 2 Darkblast
SB: 3 Ingot Chewer
5th Place
Daniel Scherer
Schaufelradbaggerventilatorarm
4 Bazaar of Baghdad
4 City of Brass
4 Golgari Grave-Troll
4 Stinkweed Imp
4 Golgari Thug
4 Leyline of the Void
4 Bridge from Below
4 Serum Powder
4 Chalice of the Void
4 Cabal Therapy
4 Unmask
3 Dread Return
4 Narcomoeba
4 Ichorid
1 Angel of Despair
2 Flame-Kin Zealot
2 Darkblast
SB: 1 Darkblast
SB: 4 Chain of Vapor
SB: 4 Ancient Grudge
SB: 4 Gemstone Mine
SB: 2 Wispmare
6th Place
Alessandro Ciuchi
Confidant Storm
3 Underground Sea
1 Badlands
1 Bloodstained Mire
4 Polluted Delta
1 Flooded Strand
2 Swamp
2 Island
4 Dark Confidant
1 Mox Sapphire
1 Mox Pearl
1 Mox Jet
1 Mox Ruby
1 Mox Emerald
1 Mana Crypt
1 Black Lotus
1 Sol Ring
1 Lotus Petal
1 Wheel of Fortune
1 Timetwister
1 Mind's Desire
1 Yawgmoth's Will
1 Necropotence
4 Dark Ritual
3 Cabal Ritual
3 Tendrils of Agony
1 Vampiric Tutor
1 Demonic Tutor
1 Mystical Tutor
1 Demonic Consultation
1 Ancestral Recall
1 Time Walk
1 Ponder
1 Brainstorm
1 Rebuild
1 CHain of Vapor
1 Hurkyl's Recall
4 Duress
1 Sensei's Divining Top
1 Thoughtseize
1 Yawgmoth's Bargain
SB: 1 Bayou
SB: 3 Xantid Swarm
SB: 1 Hurkyl's Recall
SB: 1 Rebuild
SB: 2 Yixlid Jailer
SB: 2 Planar Void
SB: 2 Pithing Needle
SB: 1 Empty the Warrens
SB: 1 Energy Flux
SB: 1 Engineered Explosives
7th Place
Martin Pfeifer
UB Tezzeret
1 Mox Jet
1 Mox Ruby
1 Mox Pearl
1 Mox Sapphire
1 Mox Emerald
4 Underground Sea
1 Hurkyl's Recall
3 Polluted Delta
1 Thirst for Knowledge
2 Flooded Strand
1 Ponder
2 Deep Analysis
1 Merchant Scroll
4 Force of Will
4 Mana Drain
2 Repeal
1 Sensei's Divining Top
2 Tezzeret the Seeker
1 Tolarian Academy
4 Island
1 Rebuild
1 Time Vault
1 Fact or Fiction
1 Time Walk
1 Voltaic Key
1 Tendrils of Agony
1 Ancestral Recall
1 Misdirection
1 Tinker
2 Intuition
1 Sol Ring
1 Black Lotus
1 Demonic Tutor
1 Mana Crypt
1 Yawgmoth's Will
1 Vampiric Tutor
1 Library of Alexandria
1 Brainstorm
1 Mystical Tutor
1 Gifts Ungiven
1 Inkwell Leviathan
SB: 2 Engineered Plague
SB: 2 Yixlid Jailer
SB: 2 Pithing Needle
SB: 1 Engineered Explosives
SB: 1 Darkblast
SB: 3 Duress
SB: 4 Leyline of the Void
8th Place
Christoph Sourcin
Noble Fish Wotm Style
4 Meddling Mage
4 Noble Hierarch
4 Qasali Pridemage
4 Coldeyed Selkie
3 Tarmogoyf
1 Ancestral Recall
4 Force of Will
3 Daze
3 Stifle
1 Brainstorm
2 Hurkyl's Recall
1 Mystical Tutor
1 Time Walk
1 Mox Pearl
1 Mox Emerald
1 Mox Sapphire
1 Black Lotus
3 Null Rod
1 Strip Mine
4 Wasteland
3 Tundra
3 Tropical Island
1 Island
2 Polluted Delta
4 Flooded Strand
SB: 4 Trygon Predator
SB: 2 Kataki, War's Wage
SB: 3 Relic of Progenitus
SB: 3 Wheel of Sun and Moon
SB: 3 Ghostly Prison
Bonus
best unpowered player
Rb Goblins
Stefan Benisch
4 Mountain
4 Badlands
4 Wooded foothills
4 Bloodtained Mire
4 Wasteland
1 Strip Mine
4 Chalice of the Void
1 Sol Ring
1 Mana Crypt
4 Goblin Lackey
4 Mogg Fanatic
2 Skirk Prospector
2 Goblin Vandal
4 Goblin Piledriver
1 Goblin Tinkerer
2 Goblin Recruiter
3 Goblin Matron
4 Goblin Warchief
3 Goblin Ringleader
3 Earwig Squad
1 Warren Weirding
SB: 1 Earwig Squad
SB: 2 Skirk Prospector
SB: 3 Warren Weirding
SB: 3 Shattering Spree
SB: 3 Umezawas Jitte
SB: 3 Vexing Shusher
Bonus
Anna Feigl
best female player
4 Elvish Spirit Guide
3 Dark Confidant
4 Tarmogoyf
1 Skyshroud Cutter
4 Kavu Predator
3 Duress
3 Thoughtseize
4 Invigorate
4 Root Maze
2 Extirpate
2 Nameless Inversion
1 Demonic Tutor
3 Sensei's Divining Top
4 Berserk
1 Strip Mine
3 Wasteland
4 Bayou
1 Woooded Foothills
3 Bloodstained Mire
4 Forest
2 Swamp
SB: 1 Diabolic Edict
SB: 3 Yixlid Jailer
SB: 2 Extirpate
SB: 2 Choke
SB: 2 Seeds of Innocence
SB: 1 Duress
SB: 4 Tormod's Crypt
Deck breakdown:
* budget (no P9, Bazaar, Shop, Drain, Library)
1. Aggro MUD
2. UBW Drain Tendrils
3. UBG Confidant Control
4. Dredge
5. Dredge
6. UB Confidant Tendrils (GWSx)
7. UB Tezzeret
8. UBG Noble Fish
9. UBR TPS
10. GW Beatdown
11. RB Goblins (*)
12. UB Tezzcast
13. MUD
14. MUD
15. MUD
16. UBR Painter
17. UB Grim Long (Litz Long)
18. UB Tezzeret
19. UB Fish (*)
20. UB Painter
21. Aggro MUD
22. MUD
23. Dredge
24. UB Remora
25. UB Fish (*)
26. UB Drain Tendrils
27. BG Kavu Berserk (*)
More pics:
Prizes
Judge
Standings after Swiss
Quarterfinals - Daniel Scherer vs Andreas Lorenz
QF - Christoph Sourcin vs Philip Stirm
QF - Ralf Natterer vs Martin Pfeifer
QF - Alessandro Chiuchi vs Rolf Schmidt
Semifinals - Andreas Lorenz vs Philip Stirm
SF - Ralf Natterer vs Rolf Schmidt
Finals - Rolf Schmidt vs Philip Stirm
Happy top 4!
And video coverage of the semifinals:
http://picasaweb.goo...feat=directlink
(unfortunately my battery was low, so I missed the end of this match, which was truly epic)
http://picasaweb.goo...feat=directlink
(watch Daniel shuffle his deck in the background )
Bearbeitet von Tobe, 09. Juli 2009 - 07:13.